Święto Opieki Matki Bożej

wpisW cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Aleksy Kuryłowicz. Ks.Piotr Snarski spowiadał i udzielał również  św. Pryczastija, gdyż było dużo przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela, i wszyscy przystąpili do Św.Pryczastija. Chórem dyrygowała Marta Zinkiewicz.

Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy

Święto Opieki Matki Bożej (Pokrowa Preswiatoj Bogorodicy) – 1/14 października – to wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce w czasach panowania imperatora Lwa VI Filozofa w roku 910.W świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, w której przechowywana była szata Matki Bożej, na niedzielne nabożeństwo całonocnego czuwania przybyli m.in. św. Andrzej i uczeń jego, Epifaniusz. Tam też ukazała im się Bogurodzica w otoczeniu proroków, apostołów i aniołów, modląca się za grzeszny świat i pokrywająca swym omoforionem obecnych w cerkwi ludzi. Objawienie to poruszyło wiernych i napełniło nadzieją, bowiem Imperium Bizantyjskie znajdowało się w trudnej sytuacji – grabione przez Saracenów, rozrywane od środka waśniami nie tylko świeckimi, potrzebowało pomocy i konsolidacji.

Ciekawostką niech będzie fakt, że w kalendarzu greckim tego święta nie znajdziemy, a zaszczyt wprowadzenia obchodów Pokrowa do kalendarza przypadł w udziale Kościołowi rosyjskiemu.

Na podst. „Dni Bogosłużenija Prawosławnoj Cerkwi” aut. G.S.Debolskij

opr. o. Mariusz Synak i Piotr Makal źródło: cerkiew.pl

więcej zdjęć  http://prawoslawneprzedszkole.pl/index.php/aktualnosci/