Święto diecezjalne


wpis--

Dzisiaj, 10 września, Cerkiew Prawosławna czci pamięć św.Hioba Poczajowskiego, patrona Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Uroczystościom  centralnym, które odbyły się w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim przewodniczył Metropolita  Warszawski i całej Polski Sawa w asyście bpa siemiatyckiego Jerzego i licznie przybyłego duchowieństwa z całej diecezji. W Boskiej Liturgii uczestniczył również patron diecezji św. Hiob, jak powiedział w swoim słowie Eminencja Sawa, tylko w innym wymiarze, gdyż modlitwa nie zna granic. Śpiewał chór duchowieństwa pod dyr.ks. Segiusza Bowtruczuka.

W nabożeństwie udział wzięły władze samorządowe: wicemarszałek Województwa Podlaskiego Walenty Korycki, który został nagrodzony przez metropolitę orderem Św.Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia za zasługi dla dobra Cerkwi, wicestarosta Powiatu Bielskiego Piotr Bożko, wójt gminy wiejskiej Bielsk Podlaski Raisa Rajecka, dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Bielsku Podlaskim Alina Baranowska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św.Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim Walentyna Mielnik-Nikołajuk  z nauczycielami i przedszkolakami.

Kazanie ewangeliczne wygłosił batiuszka, który przybliżył postać i życie świętego Hioba Poczajowskiego. Przed św.Komunią biskup Jerzy zwrócił się do dzieci z przedszkola, drogie dzieci za chwilę przystąpicie do Komunii Świętej. Pamiętajcie, że przyjmujecie Ciało i Krew samego Jezusa Chrystusa. Władyka prosił aby dzieci podchodziły z powagą i spokojem .Życzył im również zdrowia i aby Pan Jezus zechciał wstąpić w ich serca i uszy.

Zwieńczeniem Liturgii była uroczysta procesja z czytaniem św.Ewangelii i modlitwą na grobach obok świątyni.

Po procesji wzniesiono modlitwę przed ikoną św.Hioba .

Mimo dnia powszedniego i deszczu zgromadziło się wielu wiernych. Zwierzchnik naszej Cerkwi na zakończenie przyrównał modlitwę do wody niezbędnej  dla suchej ziemi. Jeśli nasze serce nie jest suche to wchłonie modlitwę i przyniesie płód. Sucha ziemia płodu   nie przyniesie, wszystko zwiędnie i uschnie. Dar modlitwy i dar kapłaństwa jest wyjątkowym darem. Eminencja powiedział,że dzisiejszy dzień przenosi wszystkich wiernych  do Góry Poczajowskiej, św.Hioba i oraz jaskini (pieszczeri), w której święty się modlił i który swoje ziemskie życie poświęcił Bogu od najmłodszych lat. Pan Bóg nie potrzebuje więcej od nas, mówił Hierarcha, niż my możemy zrobić, jedynie potrzebuje wiary. Wierności służenia Cerkwi i Bogu.Patrz www.prawoslawneprzedszkole.pl

Jedna myśl nt. „Święto diecezjalne

  1. Pingback: Uroczystości w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy | Niepubliczne Przedszkole nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim

Dodaj komentarz