Parafiada

wpis-

Parafiada – Festyn rodzinny z promocją zdrowego stylu życia jest organizowany od 2010 roku. Wpisał się do kalendarza imprez propagujących zdrowy styl życia w Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej z siedzibą przy ul. Rejtana 24 w Bielsku Podlaskim.Organizatorem imprezy jest Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko – Bielskiej i Parafia Prawosławna pw. Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim.Od początku organizatorzy współpracują z Komendą Powiatową Policji w Bielsku Podlaskim oraz z dyrekcją i nauczycielami  Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. Bronisława Taraszkiewicza  i  Zespołu Szkół z DNJB im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

15 września, w niedzielę, po raz czwarty odbyła się parafiada. Imprezę poprowadzili pedagodzy  z Zespołu Szkół z DNJB przy pomocy uczniów i wolontariuszy. Pani Alina Sacharewicz- w sali licealnej, z młodszymi dziećmi, a pan Włodzimierz Wasiluk- w sali zespołu szkół, ze starszymi. Grupa szachistów zmagała się w sali lekcyjnej.Inni grillowali na dziedzińcu szkolnym.

Na wstępie Pani Halina Sacharczuk z Komendy Powiatowej przeprowadziła pogadankę dotyczącą zdrowego stylu życia wolnego od nałogów. Zapoznała również z pojęciem przemocy w rodzinie (fizycznej i psychicznej) oraz gdzie szukać pomocy(rozdała ulotki).Trzeźwość to określony styl życia oraz zdrowy sposób myślenia. Aby zachować  i rozwijać swoją wolność trzeba mieć jasny umysł, niczym nie zaćmiony. Dzisiaj każdy musi trzeźwo myśleć. Żyjemy w świecie różnych pokus.  Musimy zdać sobie sprawę, że wszystko zależy w dużym stopniu od naszego myślenia aby nie dać się omotać i myśleć krytycznie.  Trzeźwość jest dobrem, które służy człowiekowi w jego życiowej samorealizacji.

Drugim bardzo ważnym problemem w dzisiejszym świecie jest przemoc w rodzinie.

„Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienia i szkody.”
Przemoc domowa nie jest czynem jednorazowym. Zwykle powtarza się według zauważalnej prawidłowości. Cykl przemocy składa się z różnych faz.

Pani Alina Sacharewicz przeprowadziła test, czy dziecko doznaje przemocy w rodzinie. Plakaty wykonane przez uczniów były tematycznie związane z programem imprezy. Następnie został przeprowadzony trening kontroli złości, zgodnie z programem.

Było dużo gier i zabaw. A oto dyscypliny sportowe oraz gry i zabawy: tenis stołowy (kat. szkoły podstawowe, pozostali uczniowie), mecz piłki siatkowej dziewczęta klasy I LO, prowadzenie piłki kijem unihokeja w slalomie (czas wykonania),   rzuty osobiste do kosza (ile trafień na 10 rzutów), gra w szachy.

Zbijanie kręgli ,trafienie do bramki unihokeja, rozplątanie węzła gordyjskiego, skoki łączone oraz inne gry i zabawy-dorysowanki, układanki itp.Na zakończenie podsumowano imprezę.

Zadanie mogło być wykonane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.W imprezie udział wzięło duchowieństwo parafii Narodzenia Bogarodzicy. Swoją obecnością zaszczyciła pani Eugenia Wasiluk, dyrektor Zespołu Szkół z DNJB.