Św.Mikołaja Cudotwórcy

wwpis

Dziś Cerkiew czci pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy. Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Adam Dzienisiuk w asyście ks. Aleksego Kuryłowicza. Śpiewał chór pod dyr. matuszki Agniszki Troc-Kulik. Ks. Adam wygłosił kazanie ewangeliczne, w którym przybliżył żywot sw. Mikołaja Cudotwórcy.

Święty Mikołaj Cudotwórca jest jednym z najwybitniejszych hierarchów naszej Cerkwi. Jego ogromny kult wśród różnych wyznań, świadczy o tym, iż jest przykładem wzoru wiary, łagodności i wstrzemięźliwości . Tysiące cerkwi zbudowano pod jego wezwaniem i prawie w każdej świątyni znajduje się Jego ikona. Cerkiew prawosławna określa św. Mikołaja „wybrańcem wśród ojców”, „uwieńczeniem hierarchów”, „prawdziwym uczniem Pana”. Wśród wielu jego cnót podkreśla się z naciskiem, iż był prawdziwym kapłanem i chrześcijaninem, i głównie na tym polega jego wielkość. Jako prawdziwy chrześcijanin emanował ewangeliczną prawdą nie unikał świata i zwykłych ludzkich spraw. Żył i działał stosownie do powierzonej mu przez Cerkiew godności. Na świat patrzył oczami Chrystusa i nauczał w duchu Jego nauki, służył ludziom na wzór posługiwania Chrystusowego. Św. Mikołaj był uosobieniem wiary i głosicielem prawdy Chrystusowej. Była to prosta, niewydedukowana, lecz naturalna i odziedziczona bezpośrednio po przodkach wiara. Wszystko, co posiadał, rozdawał ubogim i bardziej od niego potrzebującym. Jego dom był zawsze otwarty dla wędrowców, dla potrzebujących pomocy i wsparcia. Całym swym sercem solidaryzował się z ubogimi, skrzywdzonymi i poniżonymi. Już za życia zasłynął św. Mikołaj darem cudotwórstwa. Wielokrotnie uciszał burzę na morzu, uzdrawiał chorych, ślepych i kalekich. Po śmierci stał się orędownikiem skrzywdzonych i doświadczonych przez los, obrońcą niewinnych, niesłusznie skazanych i prześladowanych.

Cerkiew prawosławna czci jego pamięć dwa razy w roku: 6/19 grudnia, jego śmierć, i 9/22 maja – dzień przeniesienia relikwii do Bari. Ciało świętego nie uległo rozkładowi i do dnia dzisiejszego wydziela aromatyczną mirrę. Dlatego też jego relikwie są celem licznych pielgrzymek z całego świata i przedmiotem nieustannej czci oddawanej przez różnych ludzi, różnych kultur i religii. Św. Mikołaj jest dla nas doskonałym przykładem życia chrześcijańskiego, wiary, pokory i miłości do którego należy dążyć.

Na zakończenie Boskiej Liturgii proboszcz parafii ks. mitrat Jerzy Bogacewicz złożył życzenia wszystkim Mikołajom a w szczególności tym, którzy trudzą się w Komitecie Cerkiewnym.