Wyjazd do Serbii

Katedra św.Sawy w Belgradzie

Katedra św.Sawy w Belgradzie

Organizuje się wyjazd do Serbii w dniach 09 – 15 maja 2016 roku

09.05 -poniedziałek, godz.8.00 – wyjazd spod cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim. Nocleg na terenie Polski. Zwiedzanie.

Program    wyjazdu    do   Serbii

– 10.05 – wtorek, godz.6.00 – wyjazd do Serbii.Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Serbii.

Miejsca w Serbii, które odwiedzimy:

Monaster Rakovica-żeński monaster, miejsce gdzie jest pochowany patriarcha serbski Pavle;

Belgrad, cerkiew św. Sawy-największa cerkiew prawosławna, monumentalna budowla,która stała się symbolem Belgradu;

-Belgradzka twierdza i park Kalemegdan-sredniowieczne mury obronne,muzeum wojenne,cerkiew Narodzenia Bogurodzicy,kaplica św.Paraskiewy i cudowne źródełko,studnia rzymska,dawna prochownia-ekspozycja rzymskich pomników nagrobnych- lub dla zainteresowanych czas wolny;

Arandelovac-jaskinia Risovaća- „podziemne muzeum paleolitu” jaskinie, gdzie znaleziono liczne kości zwierząt z epoki lodowcowej, narzędzia neandertalczyków. Ewentualnie,dodatkowo zwiedzanie muzeum, gdzie są przechowywane przedmioty związane z jaskinią.

Oplenac -cerkiew mauzoleum dynastii Karadjordjević, jedna z nielicznych cerkwi mozaikowych, w jej wnętrzu możemy podziwiać wspaniałe kopie fresków z najważniejszych monasterów serbskich, w tym także te, które niestety uległy zniszczeniu w czasie wojen;

Topola-miasteczko , w pobliżu, którego urodził się przywódca I powstania serbskiego Karadjordje, było stolicą powstańczej Serbii. Muzeum z ekspozycją pamiątek po słynnym wodzu. Winnica Aleksandrović-oglądanie produkcji wina i degustacja.

Nowy Sad– Twierdza Petrovaradin-XVIII wiek, architektura obronna

Sremskie Karłowice-urokliwe miasteczko,które odegrało znacząca rolę w historii Serbów, tu w XVIII wieku znajdowała się siedziba Patriarchatu, było centrum edukacji i życia kulturalnego. Do zwiedzania: cerkiew katedralna św.ojca  Mikołaja, wspaniałe wnętrze,przepiękny ikonostas, Pałac Patriarszy ze skarbcem, budynek Gimnazjum Karłowickiego, seminarium duchowne, Muzeum Pszczelarstwa i Winiarni Rodziny Żivanović, Kaplica Pokoju;

Monaster Kruśedol-cerkiew Zwiastowania NMP,groby zasłużonej dla historii Serbii rodziny Brankovićów i patriarchów Arsenija III i IV, monaster był przez pewien czas siedzibą patriarchów serbskich..

14.05-sobota,godz.9.00 – wyjazd do Polski.

Koszt wyjazdu: 200 euro + 300 zł

W koszt wliczono: bilety wstępu-jaskinia i muzeum w Arandjelovacu; bilety wstępu na Oplenac;winnica-degustacja wina;muzeum pszczelarstwa Żivanović;autokar; pobyt w hotelu, śniadanie i kolacja. W kosztach nie ma ubezpieczenia.

Telefon kontaktowy 504 253 988 -ks.Jerzy Bogacewicz,organizator wyjazdu.