Wprowadzenie do Świątyni Bogurodzicy

wpis

Pani Hania i uczniowie z Niepublicznej Szkoły im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego

Święto Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni (Wwiedienije wo chram Preswiatoj Bohorodicy) należy do dwunastu wielkich świąt i jest obchodzone 21 listopada/4 grudnia. Zostało ustanowione prawdopodobnie w IV w. Być może miało to miejsce nieco wcześniej, bowiem jak mówi tradycja cerkiewna, już cesarzowa Helena (lata życia – prawdopodobnie 255-327 r.) zbudowała świątynię dedykowaną temu świętu.
Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni znane jest ze Świętej Tradycji oraz opisu znajdującego się w apokryficznej Ewangelii Jakuba. Oto, gdy Maria ukończyła trzy lata Jej rodzice, zgodnie ze złożoną obietnicą, postanowili poświęcić Ją Bogu. W tym celu, w towarzystwie krewnych, rówieśnic i znajomych, udali się do Jerozolimy, aby zostawić Ją przy Świątyni. Jak mówi Tradycja, ku zaskoczeniu obecnych, pomimo swego wieku wspięła się tam po piętnastu wysokich stopniach bez niczyjej pomocy. W tym uroczystym marszu towarzyszyły Jej śpiewające psalmy dziewice ze świecami.

W cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim Boską Liturgię o godzinie 10.00 sprawował proboszcz parafii, ks. mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks. Piotra Snarskiego, ks. Adama Dienisiuka i ks. Aleksego Kuryłowicza oraz trzech diakonów: ks. Marcina Kuźmy, ks. Michała Kulika i ks. Adama Stepaniuka. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz. Nabożeństwo, prawie „archirejskoje” :) . W nabożeństwie uczestniczyły m.in.uczniowie z nowo utworzonej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela wraz ze swymi nauczycielami i opiekunami.Kazanie ewangeliczne wygłosił proboszcz ks.Jerzy Bogacewicz.

Dodaj komentarz