Koncert „Nasze Pieśni”

wpis

Sponsorzy i wspierający Fundację w znak wdzięczności otrzymali statuetki

Wczoraj w Bielskim Domu Kultury odbył się po raz czwarty koncert pn.” Nasze Pieśni” . Mottem przewodnim koncertu były strofy piosenki „ Lublu nasz kraj, staronku hetu...” ( „Kocham mój kraj, moją małą ojczyznę… ” ). https://youtu.be/SuoVegzIniY Przed publicznością wystąpiły dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego z Bielska Podlaskiego mieszczącej się w budynku Domu Kultury Prawosławnej przy ul. Rejtana 24 utworzonej i prowadzonej przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, (przygotowane przez Martę Ignatowicz i Sylwię Matysiuk) trio rodzinne z uczniem tejże szkoły Arseniuszem na czele https://youtu.be/c7QtBurfl9g , chór Domu Kultury Prawosławnej  pod dyr. Marty Zinkiewicz https://youtu.be/wje98iBgZHk, https://youtu.be/q86NPBKpF-8 , https://youtu.be/WsqdraKTg6c oraz zespół młodzieżowy pod kier. Anny Fity- tercet „Asteria” https://youtu.be/28HnJfub0o8  i zespół „Asteria”  https://youtu.be/U8JFp067DZ4 zespół żeński  „OMORFOS” z Siemiatycz pod dyr. Heleny Szczygoł  https://youtu.be/SZW6FiNEvrU  i zespół męski  „KURANTY” z Bielskiego Domu Kultury pod.dyr.Aliny Niegierewicz https://youtu.be/orD75sbbMps. Koncert został zorganizowany przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, parafię Narodzenia Bogurodzicy oraz Bielski Dom Kultury. Zadanie zostało współfinansowane przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski i wójta Gminy Bielsk Podlaski. Przedsięwzięcie było podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy wspierają Fundację oraz przekazują 1% swego podatku na rzecz Fundacji oraz dla całej społeczności bielskiej. Pomysłodawcą koncertu jest prezes Fundacji ks.mitrat Jerzy Bogacewicz  ( proboszcz parafii NNMP ).

Tradycje ludowe i regionalne są ważnym i nieodłącznym elementem w procesie  nauczania i wychowania i to już od najmniejszego szczebla. Aby nie zapomnieć i nie zatracić spuścizny swoich przodków, musimy podtrzymywać i pielęgnować kulturę ludową i regionalną. „Jak kwiaty są ozdobą ziemi i roślin, tak mowa i obyczaje są ozdobą naszego życia, są one spuścizną wieków” Zygmunt Gloger. Poprzez organizowanie koncertu „Nasze Pieśni” bielszczanie dowartościują swoją kulturę i obyczaje. Poznają piosenki ludowe i regionalne, wykonane przez dzieci i młodzież oraz dorosłych.Spożytkują wolny czas we właściwy sposób. Docenią to co mają, swoją kulturę, dorobek wielu pokoleń. Przedsięwzięcie to cieszy się dużym zainteresowaniem. Widać na fotografiach 🙂 Świadczy to o tym, że bielszczanie chcą oderwania od szarej rzeczywistości i rodzaj śpiewanych piosenek jest im bliski.W ten sposób promuje się region.Jest to miejsce szczególne , gdzie łączy się wiele kultur, narodowości i religii. Dzięki temu kultura jest bardzo bogata. Ważne jest uświadomienie,  że kultura  dziadków jest bogata,  wartościowa  i nie  należy się jej  wstydzić,a wręcz przeciwnie,  trzeba zaprezentować szerszemu ogółowi i propagować w dalszym życiu. 

Koncert pieśni ludowych i regionalnych to atrakcyjna forma zdobywania wiedzy o kulturze swoich przodków i zainteresowanie się swymi korzeniami.