Całonocne czuwanie


Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (Uspienije Preswiatoj Bogorodicy) obchodzone jest  28 sierpnia.  Zamyka ono cykl dwunastu wielkich świąt. Święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy jest jednym z wielkich świąt roku liturgicznego. W świętych tekstach wyznaczonych na ten dzień wyraża się orędownictwo Matki Bożej, która nigdy nie zostawiła człowieka bez opieki .Najbardziej podkreśla to liturgiczny śpiew na to święto tzw. troparion: 
„W macierzyństwie pozostała Dziewicą i w zaśnięciu swym nie opuściła świata (bez opieki): przeniosła się do życia będąc Matką Życia i modlitwami swymi wybawiła od śmierci nasze dusze”.
Wieczornemu nabożeństwie w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim przewodniczył ks.Aleksy Kuryłowicz w asyście ks.Łukasza Koledy. Śpiewał chór pod dyr.Marty Zinkiewicz. Ks.Aleksy Kuryłowicz poświęcił plony ziemi (zioła i kwiaty) . Jak przyroda obumiera dając plony, tak też poprzez zaśnięcie Matka Boża daje początek całemu procesowi przejścia z ziemi do życia wiecznego.