27 czerwca 2023-Sofia

Ze Studeny pojechaliśmy do Sofii, gdzie odwiedziliśmy sobór św. Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i cerkiew św. Niedzieli. Sobór św. Aleksandra Newskiego jest główną świątynią patriarszą autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew została wzniesiona na cześć cara Aleksandra II. Patronem carskiej rodziny był św. Aleksander Newski, dlatego cerkiew nazwano pod tym wezwaniem. Pierwszy kamień został położony w 1882. Budowę cerkwi zakończono w 1912.

Rosyjska cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy (Св. Николай) w Sofii została wybudowana w stylu moskiewskich cerkwi z XVII wieku. Świątynia była budowana i zdobiona przez rosyjskich mistrzów. Jego budowa trwała od końca XIX w. do 1914 r. Cerkiew wznosi się w centrum miasta na działce ambasady rosyjskiej. Początkowo miała służyć tylko dla pracowników ambasady, ale od końca I Wojny Światowej skupia wokół siebie rosyjską społeczność żyjącą w Sofii. W krypcie świątyni znajduje się marmurowa trumna, w której złożone są relikwie pierwszego arcybiskupa cerkwi św. Mikołaja – Serafima. Tam też odsłużono molebień. Potem podchodzono do św.relikwi i miejscowy baciuszka prot. Eugeniusz Pawelczuk nas „mirował”.

Cerkiew św.Niedzieli -Cerkiew „Sweta Nedela” położona w centrum miasta. Wybudowana prawdopodobnie ok. X w., przebudowana w połowie XIX w. i na przełomie XIX i XX w. Św.Niedziela, męczennica z III w. W Polsce znanej pod imieniem św.Dominiki z Nikomedii. W cerkwi znajdują się relikwie serbskiego króla Stefana II Milutina, które zostały przywiezione do Bułgarii już w 1460 roku. Cerkiew początkowo była znana pod nazwą „Sweti Kral”- „Święty Król. Dzięki Julicie czekali na nas miejscowi duchowni, którzy zapoznali z historią świątyni. Nasza kochana bielszczanka była przewodnikiem i tłumaczem 🙂 .

Zdjęcia z cerkwi św. Mikołaja były robione przez fotografa cerkiewnego i Irenę Łozowik 🙂

Po tak intensywnym dniu był czas wolny 🙂

więcej zdjęć na (1) Facebookhttps://www.facebook.com/media/set/?set=a.653935973436196&type=3