Wniebowstąpienie Pańskie

Boskiej Liturgii przewodniczył ks.prot.Aleksy Kuryłowicz. Ks.mitrat Teodor Weremiejuk spowiadał. Śpiewał chór pod dyr.Marty Werszko. Wniebowstąpienie Pańskie (tzw. Wozniesienije Hospodnie) to jedno z Dwunastu Wielkich Świąt, obchodzone dokładnie w 40. dzień po Wielkanocy, zawsze w czwartek.

Upamiętnia ono wstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba na Górze Oliwnej oraz zakończenie Jego ziemskiej misji. Wniebowstąpienie jest postrzegane jako zwieńczenie dzieła zbawienia. Chrystus nie tylko powrócił do chwały Ojca, ale wywyższył ludzką naturę, otwierając ludziom drogę do przebóstwienia i życia wiecznego. Święto to przypada zawsze po niedzieli Paschy i kończy okres śpiewania wielkanocnego troparionu (pieśni „Chrystus powstał z martwych…”).