Święto Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim

wpW Paschalny Wtorek 10 kwietnia br., w Bielsku Podlaskim uroczyście obchodzono święto parafialne konkatedry Zmartwychwstania Pańskiego Diecezji Warszawsko – Bielskiej.

W Paschalny Poniedziałek wieczorem, arcybiskup Grzegorz w asyście duchowieństwa sprawował paschalną wieczernię oraz jutrznię, natomiast w Paschalny Wtorek św. Liturgię celebrował Jego Ekscelencja arcybiskup białostocki i gdański Jakub oraz Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz wraz z przybyłym duchowieństwem.

Podczas św. Liturgii z arcypasterskim słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Jakub, który podkreślił znaczenie i ważność misterium Eucharystii. Hierarcha mówił, że zmartwychwstały Chrystus przychodzi do nas bardzo często, ofiarowując siebie w świętej Eucharystii. Natomiast każdy człowiek powinien zwrócić się w kierunku zmartwychwstałego Pana i przyjąć zaproszenie na Mistyczną Wieczerzę przez uczestnictwo w świętej Liturgii i świętej Eucharystii.

Na zakończenie Liturgii odbyła się procesja wokół cerkwi, podczas której obaj arcybiskupi pozdrawiali wiernych radosnym paschalnym pozdrowieniem Christos Woskresie. Arcybiskup Grzegorz podziękował arcybiskupowi Jakubowi, duchowieństwu, władzom miasta oraz wszystkim zebranym za uczestnictwo w świątecznej Liturgii. Hierarcha zaakcentował wielką radość wynikającą z faktu łączącej wszystkich tajemnicy Paschy, potęgowanej przez język cerkiewnosłowiański, który mówi, iż w takim momencie „żyźń żytielstwujet” – życie świeci swą pełnią. Ta radość staje się jeszcze bardziej podniosłą, kiedy uświadomimy sobie realność pustego grobu, a zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi dozwól, czystym sercem śpiewać Tobie.

ks. Adam Dzienisiuk

zdjęcia: Irena Łozowik

więcej na stronie parafii na facebooku https://www.facebook.com/pg/ParafiaPrawoslawnaNarodzeniaNmpWBielskuPodlaskim/photos/?ref=page_internal