Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny

https://wspolczesna.pl/swieto-narodzenia-najswietszej-marii-panny-w-bielsku-podlaskim-zdjecia-wideo/ar/c1-15195402

wpis

W dniach 20-21 września br., w Bielsku Podlaskim miały miejsce uroczystości świąteczne związane z wielkim świętem cerkiewnym – Narodzeniem Przenajświętszej Bogurodzicy. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę wieczorem i trwały całą noc. Obchody święta parafialnego w najstarszej bielskiej parafii prawosławnej od setek lat przyciągają rzesze wiernych.

Całonocnemu czuwaniu i głównej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Bielska oraz okolicznych parafii.

Główną św. Liturgię rozpoczęto od przywitania Jego Ekscelencji arcybiskupa Grzegorza. Hierarchę kolejno witały dzieci i młodzież, starosta cerkiewny oraz proboszcz parafii, ks. mitrat Jerzy Bogacewicz. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prot. Rustam Belov, który szczególną uwagę zwrócił na znaczenie słowa matka jako rodzicielka, otaczająca dziecko ciepłem, opieką oraz niebywałą miłością. Kaznodzieja przybliżył słuchaczom fakt, iż Matka Boża jest nie tylko matką całego chrześcijańskiego świata, ale przede wszystkim pomaga wiernym w zdobywaniu Królestwa Niebiańskiego przez modlitwę do Swego Syna, Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja wokół świątyni podczas której, zgodnie z tradycją, odczytane zostały cztery fragmenty św. Ewangelii, symbolicznie na cztery strony świata uświęcając otaczający wszechświat. Kończąc uroczystości głos zabrał arcybiskup Grzegorz, który odwołał się do słów Ewangelii mówiących o tym, by upodobniać się do dzieci. Hierarcha zwrócił uwagę, iż dziecko płacze kiedy przychodzi na świat, a bez takich szczerych, dziecięcych łez wyrażających metanoję – przemianę oraz pokorę nie można zaznać w tym życiu prawdziwego duchowego szczęścia, jak i zbawienia w życiu wiecznym.

Jego Ekscelencja podziękował wszystkim zebranym w tym dzieciom i młodzieży, wiernym, pielgrzymom, dyrygentce i pięknie śpiewającemu chórowi. Szczególnie gorące podziękowania skierował na ręce proboszcza parafii, ks. Jerzego Bogacewicza za zaangażowanie w szeroko rozumianą działalność charytatywno-społeczną na rzecz Cerkwi.

ks. Adam Dzienisiuk