Święto Narodzenia Bogurodzicy

Opublikowane przez orthodox.pl w AktualnościAktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej

Święto Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim jest nie tylko świętem parafialnym jednej z najstarszych bielskich parafii, uznawane jest za jedno ze świąt obchodzonych przez cały Bielsk Podlaski. W związku z tym gromadzi zawsze wielu duchownych i wiernych z całego miasta oraz okolicznych miejscowości.

Tegorocznym obchodom święta przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz Arcybiskup Bielski. Uroczystości rozpoczęły się w przeddzień święta całonocnym czuwaniem. Hierarchę przed świątynią spotykali kolejno przedstawiciele dzieci i młodzieży oraz rada parafialna, a w samej świątyni proboszcz parafii, ks. mitrat Jerzy Bogacewicz, który prosił Jego Ekscelencję o przewodniczenie wspólnej modlitwie.

Świąteczna noc upłynęła na modlitwie. Odsłużone zostały trzy akatysty: dwa do Bogurodzicy (czytany i śpiewany), za zmarłych oraz dwie św. Liturgie o 1.00 w nocy oraz o 6.00 rano, po której poświęcono wodę. Na obydwu św. Liturgiach wielu wiernych przystąpiło do sakramentów spowiedzi i św. Eucharystii. W minionych latach w świąteczną noc, miejscowa świątynia nigdy nie była zamykana. Wierni spędzali w niej noc na modlitwie, często śpiewając pobożne pieśni i przygotowując się do św. Eucharystii.

Główna św. Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00 i celebrowana była przez arcybiskupa Grzegorza. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii kazanie wygłosił ks. Paweł Zabrocki, wikariusz parafii św. archanioła Michała w Bielsku Podlaskim. Kaznodzieja skupił się na potrójnej radości płynącej ze święta. Po pierwsze i najważniejsze radość wynika z faktu narodzenie Matki Bożej, dzięki której przyszedł na świat Zbawiciel. Po wtóre wskazał na radość rodziców Bogurodzicy wynikającą z przyjścia na świat długo oczekiwanego dziecka oraz okoliczności poprzedzających narodziny. Po trzecie duchowny wskazał na radość, którą powinni odczuwać wszyscy wierni, bowiem przyszła na świat wielka orędowniczka i wstawienniczka przed Bogiem. Podczas centralnej św. Liturgii wielu wiernych również przystąpiło do świętych sakramentów.

Obchody święta zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni, po której do zebranych wiernych zwrócił się arcybiskup Grzegorz. Jego Ekscelencja nawiązując do trosk i smutków Joachima i Anny poprzedzających narodziny Bogurodzicy oraz ukazując płynącą z wiary ich pokorę i cierpliwość, zauważył iż współczesny człowiek nie potrafi znosić tego jak doświadcza go Bóg. Nie potrafi przyjąć tych trosk i zaczyna narzekać, tym samym odrzuca zbawienność trosk. Następnie hierarcha podziękował wszystkim za udział w uroczystościach, poczynając od duchowieństwa z dziekanem ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele, poprzez przedstawicieli władz samorządowych, chór z dyrygentką, kończąc na zebranych wiernych.

Końcowym akcentem święta było przywitanie i przedstawienie nowego wikariusza parafii, ks. Romana Dubińskiego, któremu życzono Bożego błogosławieństwa na trudnej, wymagającej duszpasterskiej posłudze dla dobra parafii i całej Cerkwi.

ks. Paweł Zabrocki

zdjęcia: Irena Łozowik

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego