Patriarcha Antiochii w Bielsku Podlaskim

wpis

wpi

Patriarcha Antiochii Jan X w Bielsku Podlaskim

W dniu 20.08.2016 r. w sobotę w godzinach popołudniowych w Bielsku Podlaskim przebywał Jego Świętobliwość Jan X, Patriarcha Antiochii i całego Wschodu. Patriarcha Jan X przybył do Polski na zaproszenie zwierzchnika naszej Cerkwi Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

W trakcie wizyty w Bielsku Podlaskim wraz z Patriarchą Antiochii Janem X byli obecni; Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, Jego Ekscelencja Jerzy, Biskup Siemiatycki, Ordynariusz Wojska Polskiego oraz delegacja z Patriarchatu Antiocheńskiego. Patriarcha Antiochii Jan X, swój pobyt w Bielsku Podlaskim rozpoczął od wizyty w Parafii prawosławnej p/w Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Traugutta gdzie został uroczyście przywitany przez Proboszcza parafii ks. prot. Andrzeja Mińko z klerem i wiernymi. Patriarcha przebywał w cerkwi, zapoznał się historią tej Parafii i wzniósł tam swoją modlitwę za kler i wiernych. Następnie Patriarcha Antiochii Jan X, udał się do Parafii prawosławnej p/w Narodzenia NMP przy ul. Jagiellońskiej gdzie został uroczyście przywitany przez Proboszcza parafii ks. Mitrata Jerzego Bogacewicza z klerem i wiernymi. Patriarcha pokłonił się przed Bielską Ikoną Przenajświętszej Bogurodzicy i wysłuchał historii najstarszej parafii prawosławnej w Bielsku Podlaskim. Następnie Patriarcha udał się do Parafii prawosławnej p/w Zaśnięcia NMP przy ul. Mickiewicza gdzie został uroczyście przywitany przez Proboszcza parafii ks. Mitrata Jarosława Dmitruka z klerem Parafii oraz duchowieństwem Dekanatu Bielskiego na czele z Dziekanem Bielskim ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem oraz wiernymi. Po modlitwie – Doksologii,  Patriarcha Antiochii Jan X, udzielił swojego błogosławieństwa wszystkim obecnym, wyraził wielką radość z pobytu w Bielsku Podlaskim a następnie spotkał się z wiernymi i młodzieżą z tej parafii. Obecni na spotkaniu byli m.in. Jarosław Borowski Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Sławomir Jerzy Snarski Starosta Bielski, Raisa Rajecka Wójt Gminy Bielsk Podlaski, Pan Jan Miniuk – Archont i Dyrektor Firmy Maksbud oraz inne osoby reprezentujące instytucje państwowe i firmy działające na terenie miasta. Po spotkaniach  Patriarcha z towarzyszącą mu delegacją udał się na kolację do domu parafialnego.

Na zakończenie swojej wizyty w Bielsku Podlaskim Jego Świętobliwość Jan X, Patriarcha Antiochii i całego Wschodu bardzo serdecznie podziękował duchowieństwu i wiernym mieszkańcom Bielska Podlaskiego za wspólną modlitwę w Bielskich Cerkwiach oraz za serdeczne przywitanie i gościnność. Przed swoim odjazdem Patriarcha Antiochii Jan X udzielił swojego Arcypasterskiego błogosławieństwa dla wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz powierzył nas w opiece dla Przenajświętszej Bogurodzicy.

Tekst ks. prot. mgr Adam Dzienisiuk   Foto: Irena Łozowik