Oddanie Święta Paschy.

Boskiej Liturgii w kaplicy św.Sawy Serbskiego przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz. Ks.mitrat Teodor Weremiejuk i ks.protodiakon Marcin Kuźma pomagali. Śpiewali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.św. Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego, nauczyciele…i mama 🙂 pod dyr.Marty Zinkiewicz. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie wspomnianej szkoły, przedszkolaki Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela, pracownicy placówek, wierni.

Zakończenie święta Zmartwychwstania Pańskiego (Paschy) przypada w przeddzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, dokładnie 40 dni po Wielkanocy. Ten dzień w cerkwi nosi nazwę Otdanije Paschy (Oddanie Paschy). Okres paschalny trwa łącznie 40 dni, upamiętniając czas, który Jezus spędził z uczniami po zmartwychwstaniu przed wstąpieniem do nieba.W dniu Oddania Paschy w świątyniach odprawiana jest uroczysta Boska Liturgia. Podczas nabożeństw po raz ostatni śpiewane są świąteczne tropariony i pieśni paschalne, które przez poprzednie 40 tygodni dominowały w cerkwiach.Tradycyjne pozdrowienie „Christos Woskresie!” (Chrystus Zmartwychwstał!) wraz z odpowiedzią „Woistinu Woskresie!” (Prawdziwie Zmartwychwstał!) towarzyszy wiernym codziennie od Niedzieli Wielkanocnej aż do oddania święta.

więcej https://www.facebook.com/ParafiaPrawoslawnaNarodzeniaNmpWBielskuPodlaskim/