Niedziela VIII po Wielkanocy.Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów.

Boskiej Liturgii o godzinie 9.00 przewodniczył proboszcz parafii ks. mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks.mitrata Teodora Weremiejuka i ks.protodiakona Marcina Kuźmy. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz.

Dzień Świętej Trójcy, Zielone Świątki, Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów,jedno z 12 wielkich świąt tzw. dwunadiesiatych. Przypada na pięćdziesiąty dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w niedzielę. Podczas Boskiej Liturgii w szczególny sposób modlono się za mieszkańców wsi Orzechowicze. Kazanie ewangeliczne wygłosił proboszcz. Zwrócił uwagę na miłość wobec drugiego człowieka. Prosił aby to nie były puste słowa tylko działania.Bezpośrednio po świątecznej liturgii odprawiane zostało wieczorne nabożeństwo, podczas którego kapłani czytali specjalne modlitwy z obrzędem klękania. Wierni po raz pierwszy od Wielkiego Piątku stawali na kolana. Kolorem liturgicznym okresu Pięćdziesiątnicy jest zielony, który symbolizuje życie i łaskę Świętego Ducha. Zgodnie z lokalną tradycją cerkwi prawosławnej w Polsce – w dniu Świętej Trójcy wnętrza świątyń są bogato ozdabiane gałązkami brzozowymi.