Nasz chór w Warszawie

Chór parafialny pod dyr.Marty Zinkiewicz stale prowadzi aktywną działalność koncertową i odwiedza różnorodne miejsca i sale koncertowe. Tylko od września 2022 roku brał udział w festiwalach: muzyki cerkiewnej w Panczewie w Serbii, Przeglądzie Pieśni Paraliturgicznej w Siemiatyczach czy koncercie kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Oddzielnym rozdziałem jest gościnne uczestnictwo chóru w świątecznych nabożeństwach w różnych cerkwiach naszego kraju. Tu również nagromadziła się spora lista odwiedzonych miejsc: Klasztor Św. Św. Marii i Marty na Św. Górze Grabarce, Klasztor Św. Dymitra w Sakach, parafie prawosławne w Gdańsku, Orzyszu, Chełmie.

Zamek Królewski w Warszawie 2023-01-29

Ostatnim ważnym wydarzeniem w życiu chóru był koncert kolęd na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podlaskie chóry i zespoły zaśpiewały prawosławne kolędy na Zamku Królewskim w Warszawie. Zobacz na zdjęciach kto wystąpił w Sali Wielkiej | Gazeta Współczesna (wspolczesna.pl)

W niedzielę 29 stycznia złotą Salę Wielką po brzegi wypełniła dostojna publiczność z Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Metropolitą Sawą na czele. Organizatorem koncertu była Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka na Woli oraz warszawskie Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń”. Wydarzenie to, tak jak poprzednie jego edycje, miało charakter charytatywny. Hasło tegorocznego wydania brzmiało: „Ratujmy wolskie zabytki dla przyszłych pokoleń w roku Jerzego Nowosielskiego”. Koncert był zorganizowany z rozmachem, zabrzmiała bardzo różnorodna muzyka – od brzmień ludowych do klasycznych wykonań, od utworów solowych do kompozycji chóralnych. Nie zabrakło również instrumentów, a nawet cerkiewnych dzwonów. Wykonwacami koncertu byli:

– Cahlinki – zespół ludowy z Lewkowa Starego;
– Prypadok – zespół łemkowski z Dolnego Śląska;
– Stratos – męski chór wojskowy;
– Łukasz Hajduczenia – baryton, śpiewak operowy, przy akompaniamencie fortepianu;
– Chór Parafii Narodzenia N.M.P. w Bielsku Podlaskim;
– Chór im. św. Romana Melodosa Parafii Mądrości Bożej w Warszawie;
– Chór rodzinny Parafii Przymonasterskiej w Supraślu.

Nasz chór pięknie wkomponował się w przebieg koncertu godnie reprezentując Podlasie i swoją parafię. Możliwość śpiewania w takim miejscu była niewątpliwą nagrodą i wyróżnieniem dla chóru, który zapracował sobie na pozytywne opinie słuchaczy wieloletnim i wytrwałym trudem podnoszenia poziomu wykonawczego. Zespół został zauważony za piękne brzmienie, dokładność wykonania i ciekawy dobór repertuaru. Po koncercie pojawiły się propozycje kolejnych występów w stolicy, co bardzo ucieszyło chórzystów i dyrygentkę.

Wykonawcom i słuchaczom koncertu pozostaną na pewno na długo piękne wspomnienia tego ciekawego i barwnego koncertu w tak godnym i atrakcyjnym miejscu. A nasz chór już za chwilę będzie się szykował do nowych wyzwań i projektów, by stale wcielać w życie biblijne zawołanie „Śpiewajcie Panu naszemu, śpiewajcie!” – „Pojtie Bohu naszemu, pojtie!”.

Koncert pod poniższym llnkiem 🙂

(3) Parafia Prawosławna Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim | Bielsk Podlaski | Facebook