Narodzenie św.Jana Chrzciciela

Dziś Cerkiew wspomina Narodzenie św.Jana Chrzciciela. Jest to jedyny święty, którego Cerkiew czci narodzenie. Świętuje się Narodzenie Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Jan Chrzciciel jest największym z proroków i poprzednikiem Pańskim. Zamyka historię Cerkwi Starotestamentowej i rozpoczyna epokę Nowego Testamentu. Do swojej pracy misyjnej wśród ludu, przygotowywał się na pustyni postem i modlitwą. Potem nawoływał lud do pokuty. Św. Jan udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi. Za potępienie Heroda i Herodiady za ich kazirodczy związek zginął poprzez ścięcie głowy. Święty uważany jest za pomagającego cierpiącym przy bólach głowy, pszczelarzom, rolnikom przy uprawie zbóż a rodzice modlą się w intencji swoich dzieci.

Boskiej Liturgii przewodniczył ks.Adam Dzienisiuk. Na koniec nabożeństwa ks. Aleksy Kuryłowicz poświęcił bukiety ziół przyniesione przez wiernych ( Św.Jan żywił się jedynie tym co dawała natura – ziołami, dzikim miodem oraz jagodami ) .

. Więcej zdjęć w poniższym linku.

Prawosławni święcili zioła i kwiaty. Święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela [ZDJĘCIA] | Gazeta Współczesna (wspolczesna.pl)