Kolonie zimowe w Cieplicach

wpis--W dniach 27.01-03.02.2018r., obyły się kolonie zimowe organizowane przez ks. Adama Dzienisiuka, wikariusza naszej Parafii w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach. Wraz z o. Adamem młodzieżą opiekowała się Pani Hanna Łobanowska, nauczyciel z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 św. Abp Łukasza w Bielsku Podlaskim. Opiekunowie wraz z dwunastoosobową grupą młodzieży przez tydzień przebywali w ośrodku i przez czas swojego pobytu uczestniczyli w Boskiej Liturgii w cerkwi w Jeleniej Górze, zwiedzali jeleniogórska starówkę, weszli szlakiem na górę i zwiedzili ruiny zamku Chojnik, część młodzieży jeździła na nartach a pozostali wędrowali szlakiem w stronę Schroniska Samotni.

Ważnym punktem kolonii, był pobyt naszej grupy w Parafii prawosławnej św. Konstantego i Heleny w Zgorzelcu, gdzie proboszcz Parafii ks. Marek Bonifatiuk zapoznał nas z historią jak i dniem dzisiejszym parafii. Obecnie parafia w Zgorzelcu liczy kilkadziesiąt rodzin. W większości są to potomkowie greków, którzy wyemigrowali ze słonecznej Grecji w latach 50-ch ubiegłego stulecia. Korzystając z gościnności o. Marka uczestniczyliśmy w pobycie w sąsiednim mieście Gorlitz w Niemczech gdzie nasz gospodarz zorganizował nam wycieczkę opowiadając o zabytkach niemieckiego miasta. Bardzo miłym akcentem był pobyt w greckiej tawernie w Zgorzelcu „Naoussa” u greka Pana Nikosa Rusketosa, gdzie młodzież mogła spróbować prawdziwej greckiej kuchni.

Podczas koloni również zwiedzano Uzdrowisko – Cieplice i próbowano wód leczniczych. Warunki pogodowe pozwoliły na wjazd kolejką linową na Szrenicę 1362 mnpm., oraz na krótki wyjazd do Czech gdzie można było zobaczyć kompleks narciarski i na żywo oglądać skoki narciarskie. Po za tym zwiedzono Szklarską Porębę oraz wypoczywano w Termach Cieplickich. Każdy dzień rozpoczynano i kończono modlitwą w kaplicy Domu Opieki. W podobnym terminie w cieplicach wypoczywała druga grupa młodzieży z naszego Bielska razem z o. Jarosławem Ciełuszeckim.

Serdeczne podziękowania kierujemy do kierownika Domu Opieki w Cieplicach ks. Mariusza Kiślaka oraz do ks. Marka Bonifatiuka Proboszcza parafii w Zgorzelcu za ich gościnność i za „wielkie serce” okazane dla naszej grupy.

Tekst i foto ks. Adam Dzienisiuk.