Dzisiaj Cerkiew wspomina św. mnicha Aleksego człowieka Bożegopatrona ojca Aleksego Kuryłowicza. Z tej okazji składamy ojcu najserdeczniejsze życzenia. Sił duchowych i cielesnych , pomocy Bożej we wszystkich poczynaniach na rzecz Cerkwi,wiernych, uczniów oraz owocnej pracy w Bractwie Młodzieżowym. Mnogaja Leta czcigodny Solenizancie !!!
ALEKSY CZŁOWIEK BOŻY, błogosławiony (Prepodobnyj Aleksij, czełowiek Bożij), 17/30 marca.
Boskiej Liturgii o godzinie 9.00 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks.mitrata Teodora Weremiejuka i ks.protodiakona Marcina Kuźmy. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz.
V Niedziela Wielkiego Postu – jest to Niedziela Św. Marii Egipskiej. Kazanie ewangeliczne wygłosił ks.mitrat Teodor Weremiejuk.
Wczoraj w Bielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie „40 lat z Przeglądem Prawosławnym”. Organizatorem spotkania był Instytut Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim oraz Dekanat Bielski. Podczas koncertu wielkopostnego wystąpił zespół „Kryło” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego i chór parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją Marty Zinkiewicz. W programie był :film dokumentalny na temat miesięcznika w reż. Romana Wasiluka. Zwieńczeniem były refleksje na temat wydawania i aktualnych problemów obecnych na łamach Przeglądu Prawosławnego (Eugeniusz Czykwin – redaktor naczelny i Anna Radziukiewicz – zastępca redaktora naczelnego).
Dziś w naszej cerkwi Jego Ekscelencja abp bielski Grzegorz przewodniczył wielkopostnym rekolekcjom duchowieństwa dekanatu bielskiego. Śpiewał chór pod dyr. Marty Werszko.
Boskiej Liturgii o godzinie 9.00 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks.mitrata Teodora Weremiejuka i ks.protodiakona Marcina Kuźmy. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz. Dzisiaj w IV-ą Niedzielę Wielkiego Postu Cerkiew czci pamięć św. Jana Klimaka i 40 Męczenników z Sebasty. Proboszcz wygłosił kazanie ewangeliczne. Podczas Liturgii św. Bazylego czytano Ewangelię wg Św. Apostoła i Ewangelisty Marka, Mk (9, 17- 31): „W owym czasie przyszedł do Jezusa pewien człowiek, kłaniając się powiedział, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. Ten, gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli. On zaś rzekł do nich: O, plemię niewierne, dopóki mam być z wami? Dopóki mam was cierpieć? Przyprowadźcie go do Mnie! I przywiedli go do Niego. Na widok Jezusa duch zaraz począł szarpać chłopca, tak że upadł na ziemię i tarzał się z pianą na ustach. Jezus zapytał ojca: Od jak dawna to mu się zdarza? Ten zaś odrzekł: Od dzieciństwa. I często wrzucał go nawet w ogień i w wodę, żeby go zgubić. Lecz jeśli możesz co, zlituj się nad nami i pomóż nam! Jezus mu odrzekł: Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy. Natychmiast ojciec chłopca zawołał: Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu! A Jezus widząc, że tłum się zbiega, rozkazał surowo duchowi nieczystemu: Duchu niemy i głuchy, rozkazuję ci, wyjdź z niego i nie wchodź więcej w niego. A on krzyknął i wyszedł wśród gwałtownych wstrząsów. Chłopiec zaś pozostawał jak martwy, tak że wielu mówiło: On umarł. Lecz Jezus ujął go za rękę i podniósł, a on wstał. Gdy przyszedł do domu, uczniowie Go pytali na osobności: Dlaczego my nie mogliśmy go wyrzucić? Rzekł im: Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą /i postem/. Po wyjściu stamtąd podróżowali przez Galileję, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie”.
koncert wielkopostny w wykonaniu chóru parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Bielsku Podlaskim pod dyrekcją Marty Zinkiewicz
film dokumentalny na temat miesięcznika w reż. Romana Wasiluka
refleksje na temat wydawania i aktualnych problemów obecnych na łamach Przeglądu Prawosławnego (Eugeniusz Czykwin – redaktor naczelny i Anna Radziukiewicz – zastępca redaktora naczelnego)
Kancelaria Metropolity, w związku z odnotowanymi w ostatnim czasie przypadkami cyberataków wymierzonych w parafie oraz instytucje cerkiewne, stanowczo ostrzega duchowieństwo, wiernych oraz wszystkie osoby współpracujące z Cerkwią przed działaniami przestępczymi polegającymi na wyłudzeniu znaczących sum pieniężnych.
Boskiej Liturgii o godzinie 9.00 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks.mitrata Teodora Weremiejuka i ks.protodiakona Marcina Kuźmy. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz.
Boskiej Liturgii przewodniczył ks.prot.Aleksy Kuryłowicz. Śpiewał chór pod dyr.Marty Werszko. Po Liturgii była odsłużona panichida, podczas której uczestniczyli wszyscy duchowni parafii i czytali zapiski w intencji zmarłych.