Wspomnienie o świętym Mikołaju Japońskim

DSC_1017

1 kwietnia 2012r.  w Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim odbył się wieczór poświęcony św. Mikołajowi (Kasatkinowi), zwanemu Japońskim.

Zebrało się czterdzieści osób, które z ciekawością wysłuchały wykładu o świętym i jego misyjnej działalności w Japonii oraz z korzyścią dla duszy spędziły niedzielny wieczór.
W lutym br. minęło 100 lat od chwili śmierci świętego. Inicjatorem i prelegentem był ks. Jerzy Bogacewicz, proboszcz parafii Narodzenia Bogurodzicy. Na wstępie przybliżył życiorys św. Mikołaja Japońskiego, roosyjskiego świętego, nazywanego „równym apostołom”. Następnie wyświetlił film o jego działalności. Wielu obecnych nie miało pojęcia o prawosławiu w Japonii.
Święty Mikołaj Japoński urodził się w rodzinie diakona w Bierozie, w guberni smoleńskiej. Uczył się w bielskim i smoleńskim seminarium duchownym, a następnie w Petersburskiej Akademii Duchownej. W 1860 r. został mianowany kapelanem konsulatu Cesarstwa Rosyjskiego w Japonii. W tymże roku przyjął mnisze postrzyżyny.
Pierwsze lata pobytu w Japonii hieromnich Mikołaj poświęcił na naukę języka japońskiego, poznanie kultury i obyczajów miejscowej ludności oraz przygotowaniee do działalności misyjnej.
Święty rozpoczął swoją trudną drogę misjonarską w Japonii mając 24 lata. Przez 8 lat parafia rosyjskiego misjonarza w Japonii składała się zaledwie z 12 wiernych. Pod koniec jego życia w Japonii było już 266 wspólnot mających biskupa, arcybiskupa, 35 księży i około 303 tys. świeckich. 

Za swoje pracowite życie w 1906 roku kapłan został wyróżniony godnością arcybiskupa. Do końca swoich dni był obrazem wielkiej pokory, nigdy nie wywyższał się nad nikogo i nie wyśmiewał innych religii.

W lutym 1912 roku, w 76. roku życia, święty Mikołaj odszedł do Pana. Był pierwszym Europejczykiem, którego pochowano na starym cmentarzu w Tokio.
10 kwietnia 1970 roku Rosyjski Kościół Prawosławny zaliczył władykę Mikołaja w poczet świętych. Od dnia swojej śmierci do dzisiaj święty Mikołaj uznawany jest w Japonii jako wielki przewodnik i szczególny orędownik przed Bogiem. Zbudowany w Tokio sobór Zmartwychwstania Japończycy nazywają świątynią świętego Mikołaja.

Podczas spotkania można było skosztować postnych ciasteczek popijając gorącą herbatą.

Organizatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej i Bractwo św.św. Cyryla i Metodego w Bielsku Podlaskim.