Warsztaty ikonograficzne

Dziś 29 lipca br. zakończyły się warsztaty ikonograficzne, trwające pięć dni, począwszy od poniedziałku. Uczestnikami warsztatów byli w większości uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. św. Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego. Opiekunami panie-Sylwia Matysiuk i Joanna Wojciechowska oraz organizatorka tego przedsięwzięcia pani Joanna Troc z Teatru Czrevo.

Pierwszego dnia warsztatowicze odwiedzili stolicę województwa, gdzie spotkali się ze słynną ikonografką Natalią Oniśko-Wasiluk, twórczynią m.in. polichromii św.Dymitra w Białymstoku. Natalia zapoznała w bardzo przystępny sposób ze szczegółami powstawania polichromii – pomysł, projekt, specyfika techniczna, kolory,rusztowania,ornamenty,farby,precyzyjna praca wymagająca talentu i cierpliwości. Następnie spotkali się z ojcem Grzegorzem Misijukiem, proboszczem parafii św. Jerzego w Białymstoku, który z wielką życzliwością opowiedział o cerkwi i swojej parafii.

W drodze powrotnej odwiedzili kapliczkę pw. Kazańskiej Ikony Matki Bożej, położonej w Kożanach na obrzeżach wsi w lesie, w niezwykle urokliwym miejscu.Ojciec Jan Kojło opowiedział historię związaną z tym miejscem przekazywaną z pokolenia na pokolenie od ponad 150 lat.

W kolejnych dniach zajęcia prowadził ikonograf Adam Sokołowski, który zapoznał z techniką suchego fresku. Pod fachowym okiem ikonografa została zagruntowana i przygotowana płyta MDF.Odkrywał tajniki tworzenia polichromii. Został naniesiony szkic i kolory. Praca powstała przy użyciu specjalistycznych farb używanych w technice suchego fresku – krzemianowych. Został też poruszony temat napisów przy ikonach – teolożka Sylwia Matysiuk wyjaśniła czym jest i skąd się wziął język cerkiewnosłowiański. Pod okiem ikonografa każdy wykonał swój ozdobny inicjał w cyrylicy. W czwartym dniu była wykonywana praca na drewnianych deseczkach z podlaskim ornamentem nawiązującym do tradycyjnych tzw. vyrezek zdobiących cerkwie wg projektu Michała Troca. Wspólna polichromia nabrała kolorów. W przerwach śpiewano z panią Martą Zinkiewcz

Dziś w ostatni dzień warsztatów na początku złożono życzenia urodzinowe pani Asi Wojciechowskiej i zaśpiewano Mnogaja Leta. Potem dokańczano rozpoczętą pracę. Warsztaty były bardzo udane pod każdym względem.

Miejscem zadania był Dom Kultury Prawosławnej przy ul.Rejtana 24.

Organizatorem warsztatów jest Teatr Czrevo a współorganizatorem Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko Bielskiej.

Fundacja Grupy Unibep Unitalentowani jest partnerem projektu

Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego Województwo Podlaskie.

zdjęcia Joanna Troc i Irena Łozowik

Reasumując: Udało się stworzyć wspólną polichromię! Udało się zapoznać z różnymi technikami ikonograficznymi, dowiedzieć nowych rzeczy, pośpiewać, poczytać kazki po-svojomu, a nawet pobawić się klockami, gdy zmęczenie brało górę. Czyli działo się dużo i kolorowo. Dziękujemy kochanym uczestnikom za wasz trud! Rodzicom – za zaufanie! 💙 Ikonografom: Adam Sokołowski i Natalia Onisko-Wasiluk – za dzielenie się warsztatem. 💙 Opiekunkom pedagogicznym: Sylwia Matysiuk i Joanna Wojciechowska – za wasze serca. 💙 Dyrygentce: Marta Zinkiewicz – za wspólny śpiew. Razem jest fajnie! 💙💚💛Dziękujemy raz jeszcze – koordynatorzy projektu Joanna i Michał Troc!Dziękujemy Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko Bielskiej za współorganizację warsztatów. Wakacyjny czas spędzamy kreatywnie dzięki Fundacji Grupy Unibep Unitalentowani – która jest partnerem naszego projektu 🤩💛Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego Województwo Podlaskie

Joanna Troc