Uroczystości w Orzyszu

sdr

W dniu 14 września nasz chór parafialny pod dyr. Marty Zinkiewicz uczestniczył w uroczystej św. Liturgii z okazji konsekracji cerkwi pw św.Jerzego w Orzyszu. W dniu rozpoczęcia Indiktionu, czyli cerkiewnego Nowego Roku do niewielkiego mazurskiego miasta przybyło wielu wiernych, by wspólnie z tamtejszymi parafianami dzielić radość wyświęcenia ich nowej świątyni. Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. Towarzyszyło mu wielu przybyłych duchownych. Uroczyste nabożeństwo zakończył krestnyj chod wokół budynku cerkwi. Podczas licznych przemówień podkreślano wielki trud proboszcza o. Jarosława Kupryjaniuka oraz niewielkiej, aczkolwiek bardzo aktywnej grupy wiernych. O.Jarosław został odznaczony złotym krzyżem, zasłużeni parafianie natomiast orderami św. Równej Apostołom Marii Magdaleny oraz listami pochwalnymi. Padły również słowa podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli akcję „Wspólne dzieło” dedykowaną w ostatnim roku cerkwi w Orzyszu. Po uroczystościach cerkiewnych parafianie zaprosili wszystkich pielgrzymów na własnoręcznie przygotowany poczęstunek.

Parafia w Orzyszu, licząca ok. 30 osób, stanowi filię parafii w Mrągowie. Obie cerkwie obsługuje jeden kapłan, w związku z czym Święta Liturgia może być służona w wybrane soboty. Pomimo niewielkiej liczby wiernych, podjęto tam trud wykupienia i odremontowania budynku cerkwi, stanowiącej wcześniej świątynię protestancką. To dzieło będzie kontynuowane, w cerkwi bowiem nie ma jeszcze ikonostasu. Tę niewielką wspólnotę wiernych można wesprzeć wpłatami w ramach akcji „Wspólne dzieło” oraz udając się na letni wypoczynek nad mazurskie jeziora. Staraniem gospodarzy pomieszczenia znajdujące się nad cerkwią gruntownie wyremontowano oraz zaadaptowano na dwa dwupokojowe w pełni wyposażone mieszkania przeznaczone na wynajem. Fakt, że cena nie jest wygórowana, a dodatkowo możliwość zadziałania na rzecz Cerkwi powinna przyciągać tu naszych wiernych. Orzysz leży w niedalekiej odległości od Ełku, Mikołajek i Giżycka. Blisko mieszkań znajduje się jezioro ze strzeżoną plażą. Telefon kontaktowy to 511 094 771.

To już kolejny raz, gdy nasz chór został zaproszony do udziału w świątecznych nabożeństwach w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Pasłęk, Biłgoraj, Chełm).  Wspólnym elementem tych wszystkich wyjazdów było to, iż chór swoją obecnością i śpiewem wspierał mniejsze, nieraz wręcz diasporalne wspólnoty, co było z jednej strony lekcją innego niż „podlaskie” Prawosławia, a z drugiej strony stanowiło o ogromnej satysfakcji z możliwości zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Chór wraz z dyrygentką serdecznie dziękuje o. Jarosławowi za zaproszenie i życzy błogosławieństwa Bożego na dalsze pasterskie trudy oraz zdrowia i szczęścia w życiu osobistym. Oprac.Marta Zinkiewicz zdjęcia Katarzyna Tołoczko