Święto Opieki Matki Bożej-Pokrowa

Po raz kolejny w kaplicy pw. św. Sawy Serbskiego w Bielsku Podlaskim przy ul. Rejtana została odsłużona świąteczna Boska Liturgia. Nabożeństwu przewodniczył ks.Adam Dzienisiuk. Nie obyło się bez pomocy innych duchownych naszej parafii , gdyż dużo dzieci z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela przystąpiło do św. Pryczastija (Komunii). Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz. Wśród chórzystów byli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego.

Dzisiaj Cerkiew świętuje święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy.

Święto Opieki Matki Bożej (Pokrowa Preswiatoj Bogorodicy) – 1/14 października – to wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce w czasach panowania imperatora Lwa VI Filozofa w roku 910.

W świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, w której przechowywana była szata Matki Bożej, na niedzielne nabożeństwo całonocnego czuwania przybyli m.in. św. Andrzej i uczeń jego, Epifaniusz. Tam też ukazała im się Bogurodzica w otoczeniu proroków, apostołów i aniołów, modląca się za grzeszny świat i pokrywająca swym omoforionem obecnych w cerkwi ludzi. Objawienie to poruszyło wiernych i napełniło nadzieją, bowiem Imperium Bizantyjskie znajdowało się w trudnej sytuacji – grabione przez Saracenów, rozrywane od środka waśniami nie tylko świeckimi, potrzebowało pomocy i konsolidacji.