Narodzenie św.Jana Chrzciciela

Boskiej Liturgii o godzinie 9.00 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz w asyście ks.protodiakona Marcina Kuźmy. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz.

Fakt narodzin, w Cerkwi Prawosławnej, świętuje się tylko w przypadku Jezusa, Matki Bożej i Jana Chrzciciela (jest jedynym świętym, którego narodzenie tak uroczyście się celebruje).

Postać Jana Chrzciciela jest bardzo ważna dla chrześcijan, którzy uważają go za ostatniego biblijnego proroka przed nadejściem Chrystusa. Mandejczycy uznają go za największego z proroków. Wg muzułmanów z kolei jest on jednym z najważniejszych proroków i poprzednikiem Jezusa i Mahometa. Według Ewangelii Łukasza urodził się pół roku przed Chrystusem, był on synem żydowskiego kapłana Zachariasza i niepłodnej Elżbiety; oboje rodzice byli w wieku podeszłym.

Do swojej pracy misyjnej wśród ludu, przygotowywał się na pustyni postem i modlitwą. Potem nawoływał lud do pokuty. Św. Jan udzielił chrztu Jezusowi. Za potępienie Heroda i Herodiady za ich kazirodczy związek zginął poprzez ścięcie głowy. Jego postać zamyka historię Cerkwi Starotestamentowej i rozpoczyna epokę Nowego Testamentu.

więcej zdjęć (1) Facebook