Jesteśmy już w Grecji

www-

Klasztor św.Michała

Hotel YANNIS

Pątnicy szczęśliwie dotarli do celu 29 września, w niedzielę w godzinach popołudniowych. Zakwaterowali się w hotelu Yannis w Laspopolutra w okolicach  Krinides…niedaleko Kawali 🙂 . W poniedziałek, 30 września w planie była wyspa Tassos. Aby tam się dostać trzeba popłynąć promem. Widoki niesamowite. W przepięknie położonym klasztorze św. Archanioła Michała pielgrzymi pokłonili się cząsteczce Świętego Gwoździa, którym  przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa oraz ikonie Archanioła Michała.  Miejsce  pod budowę klasztoru wskazał sam Archanioł. Moni Archangelou (Klasztor Michała Archanioła) został zbudowany na klifie nad morzem, na południowo-wschodnim wybrzeżu Thassos. Jego historia sięga XIII w. To jednocześnie największy klasztor na wyspie. Przyciąga wielu turystów, również ze względu na wspaniały widok na wybrzeże i położoną niedaleko plażę Livadi. Klasztor jest żeński. Kobiety muszą nakładać spódnice i bluzki zakrywające ramiona.  a mężczyźni długie spodnie.  Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego stroju, otrzyma przy wejściu 🙂 .

W drodze powrotnej znowu podziwianie piękna stworzonego nie ludzką ręką….Następny punkt poniedziałkowych wojaży to  przepięknie położony klasztor św. Mikołaja na wodzie w Porto Lagos na jeziorze Vistonida.  Klasztor św. Mikołaja jest jakby filią  atoskiego klasztoru Vatopedi. Kompleks dwóch cerkwi został zbudowany na dwóch małych wyspach. Drewniany most łączy je ze sobą, a drugi most łączy je z kontynentem.  Na jednej z wysp jest cerkiew św Mikołaja, a na drugiej – cerkiew Ikony Matki Bożej Pantanassa.  Jest tam kopia cudownej ikony Matki Bożej Pantanassa (Vsetsaritsa) przechowywanej w klasztorze Vatopedi, która przynosi uzdrowienie, zwłaszcza chorym onkologicznie.

Ostatnim punktem dnia pełnego wrażeń było Polistyllo położone niedaleko Krinides. W  cerkwi p.w. Św.Trójcy i Pięciu Męczenników   ( Eugeniusza, Auksencjusza, Eustracjusza, Mardiarusza i Oresta )   oraz męczennicy Łucji. Cząsteczki relikwii ks.Jerzy Bogacewicz przywiózł do cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim.