Chór parafialny w Gdańsku

wpisNa zaproszenie duchowieństwa dekanatu gdańskiego nasz chór parafialny w dniach 21-23 lipca 2017 r. gościł w Gdańsku i Pasłęku. Zaproszenie związane było z dekanalnymi obchodami kolejnej rocznicy akcji „Wisła”, podczas której w latach 1947-50 wysiedlono z terenów południowo-wschodniej Polski wiele setek ludzi wyznania prawosławnego. Dziś żyją jeszcze niektórzy z nich. Pamięć o tych wydarzeniach oraz bliskich, którzy odeszli jest wciąż silna wśród potomków i świadków tej trudnej historii.

W piątek 21 lipca mieliśmy zaszczyt brać udział w głównych obchodach rocznicy akcji „Wisła”, tj. śpiewaliśmy podczas Świętej Liturgii i panichidy w cerkwi pw św. Onufrego w Pasłęku. To bardzo ciekawa świątynia. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest współ użytkowana ze wspólnotą ewangelicką. Po nabożeństwie wykonaliśmy koncert muzyki cerkiewnej dla zgromadzonych wiernych. W historii naszego chóru ten dzień zapisze się wyjątkowa kartą, ponieważ doświadczyliśmy szczególnego serca i wzruszenia słuchaczy, w większości starszych ludzi, którzy okazywali nam ogromną wdzięczność za naszą obecność. W niejednym oku zabłysły łzy wzruszenia, radości spotkania z prawosławnymi.Dla nas to była lekcja wytrwałości i prawdziwej wiary wysiedleńców, którzy mimo niesprzyjających warunków i trudnego losu utrzymali swoją kulturę i zachowa li wiarę przodków. Nasuwało się nam oczywiste porównanie z nasza obecną sytuacją i pytanie, jak my, nie doświadczając zewnętrznych ograniczeń, wykorzystujemy daną nam szansę…

Proboszcz pasłęckiej parafii ks. Marek Antonowicz wraz z parafianami zadbali o godne przyjęcie gości i zaprosili wszystkich na poczęstunek. Przy stole zabrzmiały pieśni ludowe, które rozgrzały serca wszystkich obecnych. Z ust starszych uczestników potoczyły się wspomnienia o dawnym życiu w okolicach Białej Podlaskiej, o wywózce, tragedii konieczności nagłego wyjazdu z rodzinnych miejscowości… i o dzisiejszym życiu tu na Pomorzu, o dumie z dzieci i wnuków. Radość wspólnego spotkania trwała długo. Trudno było się rozstać.

Wieczorem, po krótkim odpoczynku, wraz z ks. Dariuszem Jóźwikiem, spacerowaliśmy po gdańskiej starówce. Słoneczną sobotę spędziliśmy w Gdyni, gdzie zwiedziliśmy okręt wojenny „Błyskawica” i mogliśmy nacieszyć się morską bryzą. Wieczorem był czas na kolejny występ. Najpierw śpiewaliśmy podczas wieczerni w gdańskiej cerkwi pw. św. Mikołaja, a następnie wykonaliśmy koncert muzyki cerkiewnej. Obecni byli na nim parafianie oraz zainteresowani Gdańszczanie, którzy o koncercie dowiedzieli się z lokalnego radia, w jakim pracuje jedna z parafianek, p. Ksenia Borawska. I znów doświadczyliśmy przyjaznej atmosfery, dużo ciepła i dobrej energii od gospodarzy. W niedzielę po Liturgii, podjęci sutym obiadem, po serdecznych pożegnaniach, ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wyjazd, jak zwykle, był okazją do zobaczenia ciekawych miejsc Polski oraz integracji całego zespołu, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy ks. Dariuszowi za zaproszenie, troskę i czas poświęcony naszemu chórowi.

Tekst: Marta Zinkiewicz

Zdjęcia: Katarzyna Tołoczko, Jerzy Szarko