Bielskiej Ikony Matki Bożej i 450-lecie przeniesienia cerkwi zamkowej na obecne miejsce

DSC_0078CAŁONOCNE  CZUWANIE

8 czerwca rozpoczęły się uroczystości w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim ku czci Bielskiej Ikony Matki Bożej oraz z okazji 450-lecia przeniesienia cerkwi zamkowej na obecne miejsce.

Całonocnemu czuwaniu przewodniczył biskup supraski Grzegorz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa i wiernych. Śpiewały dwa chóry parafialne, pod dyr. Marty Zinkiewicz i Anny Fity.

Na zakończenie władyka Grzegorz powiedział, że mieszkańcy Bielska są bardzo szczęśliwi, że mają u siebie cudowną ikonę Bogarodzicy.Faktycznie, dzień i noc należy dziękować za ten wielki dar, który Bóg zostawił w Ikonie Bielskiej. Ikona przetrwała ponad 500 lat. To nie my ją ochranialiśmy,mówił biskup, a ona nas. Wszędzie są kataklizmy, podtopienia a tu spokój. Często tylko nie cenimy tego co mamy.

Po nabożeństwie każdy chciał otrzymać błogosławieństwo biskupie i chociaż kilka słów zamienić ze swoim pasterzem.Dzięki  władyce nabożeństwo było bardziej podniosłe i uroczyste. Dla wielu przypomniał się okres, w którym biskup Grzegorz był biskupem bielskim.