75 rocznica pacyfikacji wsi Rajsk

wpisDzisiaj Boskiej Liturgii w cerkwi św.św.apostołów Piotra i Pawła w Rajsku, dekanatu bielskiego, przewodniczył biskup Grzegorz w asyście 12 księży i diakona. Śpiewał chór pod dyr.matuszki Ireny Godun. Po Boskiej Liturgii został poświęcony pomnik postawiony w intencji o. Stefana Iwankiewicza, długoletniego proboszcza parafii w Rajsku (ks.Stefan Iwankiewicz jest pochowany na cmentarzu bielskim).  Następnie procesja udała się na miejsce, gdzie zostali rozstrzelani mieszkańcy wsi Rajsk i tam zostało odsłużone nabożeństwo za ich dusze.

16 czerwca 1942 roku, w okresie okupacji niemieckiej wieś została spacyfikowana. Niemcy rozstrzelali 149 osób.Ofiarami byli mężczyźni powyżej 16. roku życia oraz kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Wieś i jej kolonie zostały doszczętnie spalone; zniszczeniu uległy wszystkie domy i zabudowania gospodarcze, a także cerkiew i kaplica cmentarna. Niemcy wycięli nawet drzewa oraz zniszczyli studnie i biegnącą przez wieś brukowaną drogę.  W 1962 roku ofiary pacyfikacji upamiętniono pomnikiem.

W latach 1925-1929 cerkiew w Rajsku była filialną cerkwią parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim.